W dniu 6 kwietnia 2014 r. Robert Stańko – Prezes Klubu i jednocześnie koordynator naukowy w Projekcie prowadził wycieczkę uczestników kwietniowej Sesji Naukowej Klubu Przyrodników po terenach doliny Ilanki i Pliszki.
Sesja kwietniowa Klubu Przyrodników jest zawsze dobrą sposobnością by podzielić się z osobami zawodowo związanymi z ochroną przyrody, sposobami ochrony czynnej prowadzonej przez Klub Przyrodników a także praktycznym know – how zdobytym dzięki takim doświadczeniom.
Łagów – miasteczko, w którym tradycyjnie odbywa się Sesja kwietniowa Klubu znajduje się nieopodal terenów, które objęte są Projektem ochrony torfowisk alkalicznych współfinansowanym przez LIFE+ i NFOŚiGW. W dolinie Pliszki i Ilanki w ramach Projektu chronimy 16 obiektów. W czasie wycieczki uczestnicy Sesji zdołali poznać zaledwie kilka z nich – m.in. obiekt nazwany „Kosobudki” – prywatny rezerwat Klubu, gdzie została zainstalowana specjalistyczna aparatura pomiarowa służąca monitoringowi stanu hydrologicznego torfowiska.
Robert Stańko – Prezes Klubu i jednocześnie koordynator naukowy projektu opowiadał o założeniach, celach i dotychczasowych efektach realizacji Projektu. Opowiadał także o nowym projekcie LIFE+ Klubu, który stanowi merytoryczne i geograficzne uzupełnienie działań związanych z ochroną torfowisk alkalicznych w Polsce. Obecny projekt dotyczy torfowisk Polski północnej, nowy obejmie Polskę centralną i południową. Pozwoli to na objęcie ochroną czynną i zapewnienie zachowania lub przywrócenia właściwego stanu ochrony 90% zasobów powierzchniowych siedliska 7230 w Polsce.
Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z wycieczki:
Za zdjęcia dziękujemy Rafałowi Ruta, który udostępnił je na potrzeby niniejszej notatki.
This text is also available in: EN