W dniach 30 lipca – 8 sierpnia pracownicy Klubu oraz współpracownicy Projektu wzięli udział w drugiej wizycie studyjnej mającej na celu wymianę doświadczeń i zebranie dobrych praktyk ochrony torfowisk w innych krajach wdrażanych w innych projektach LIFE. Odwiedziliśmy projekt francuski LIFE13 NAT/FR/762 „LIFE Jura peatlands – Functional rehabilitation of the Jura mountains peatlands of Franche-Comté” (zachęcamy do odwiedzenia strony projektu) oraz niemiecki LIFE05 NAT/D/053 „ROSTAM – Rosenheimer master basin bogs” (zachęcamy do odwiedzenia strony projektu).
Wyruszyliśmy w grupie 12 osób w drogę 30 lipca bladym świtem. Celem było dojechać w jeden dzień w góry Jura we Francji. Tam mieliśmy spędzić dwa dni zwiedzając tereny realizacji projektu. Droga okazała się łaskawa i wczesnym wieczorem dotarliśmy na miejsce noclegu. Następnego dnia – 31 lipca – spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem – p. Emilie Calvar, która następnie poprowadziła nas w teren.
W dalszej części dnia naszym przewodnikiem była także przedstawicielka lokalnej gminy – Partnera, która opowiadała o działaniach podejmowanych przez Gminę nie tylko w ramach projektów LIFE.
Kolejnego dnia – 1 sierpnia – rano zwiedzaliśmy miejsce renaturyzacji rzeki Lemme
Tego samego dnia jeszcze dotarliśmy do Montpellier, gdzie wzięliśmy udział w Kongresie 27th International Congress for Conservation Biology and 4th European Congress for Consevation Biology 2015. Grupa rozdziła się i każdy z uczestników brał udział w tych sesjach, które odpowiadały jego zapotrzebowaniom. Spotykaliśmy się na lunchu, podczas popołudniowych spacerów po mieście i na wieczornych spotkaniach przy winie lub kolacji :).
Jednak celem naszego udziału w Kongresie była własna sesja posterowa na temat ochrony torfowisk alkalicznych w Polsce. Postery można ściągnąć w zakładce PLIKI. Postery miały na celu zapoznać miedzynarodową publiczność z osiągnięciami w zakresie ochrony torfowisk alkalicznych, ich charakterystyce i udzielić odpowiedzi dlaczego ich skuteczna ochrona jest tak ważna i jest przedmiotem starań tak Klubu Przyrodników jak innych podmiotów od wielu lat.
Tematyka posterów prezentowała się następująco:
6 sierpnia z samego rana znów ruszyliśmy w długą drogę na południe Niemiec – do Rosenheim. Na miejsce dotarliśmy w nocy 🙁
7 sierpnia z rana przywitał nas nasz przewodnik – Ralf, który przez cały dzień wraz ze współpracownikami w ramach projektu LIFE oprowadzał nas po miejscach realizacji projektu. Za niezwykle pouczające i ciekawe uznaliśmy przygotowane w ramach projektu materiały edukacyjne.
Zapraszamy także do obejrzenia materiału filmowego nakręconego i złożonego przez jednego z naszych przewodników – p. Gerharda van Eyken. Za udostępnienie filmu bardzo dziękujemy! Film w zabawny sposób obrazuje efekty przygotowanych w ramach niemieckiego projektu LIFE materiałów edukacyjnych.
Wkrótce także na naszej stronie będzie można przeczytać bardziej szczegółowe sprawozdanie z wyjazdu studyjnego.
This text is also available in: EN